اشتراک گذاری

آموزش تعویض ریبون پرینتر کارت

یکی از آموزش های مورد نیاز و ضروری برای کاربران پرینترهای کارت، آشنایی با نحوه تعویض ریبون پرینتر است. در اکثر مواقع کاربران باید برای عوض کردن ریبون پرینتر خود به یک مرکز تخصصی مراجعه کنند. با این حال اما می توان با این آموزش ساده شده با زبانی روان، شخصا برای تعویض ریبون اقدام کرد. یک کارت پرینتر شامل چند بخش مختلف است که از جمله آنها می توان به کلینر رول، فیلم، مخزن ورودی و خروجی کارت و ریبون اشاره کرد.

ریبون ها در واقع همان جوهر در پرینترهای چاپ کاغذی است. در پرینترهای کارت چاپ روی کارت به واسطه همین ریبون ها انجام می شود. در این دستگاه ها به جای تعویض کارتریج و تونر، باید ریبون را تعویض کرد. در نتیجه آشنایی با این که چطور باید ریبون ها را تعویض کرد قطعا برای کسانی که از این دستگاه ها استفاده می کنند ضرورت دارد. در ادامه با نحوه تعویض ریبون پرینتر کارت آشنا می شویم.

آموزش تعویض ریبون پرینتر کارت

مراحل تعویض ریبون پرینتر کارت

برای عوض کردن ریبون پرینتر کارت باید چند قدم ساده را با دقت بالا برداشت تا ریبون در این دستگاه ها تعویض شود. در قدم اول باید با فشار دادن دکمه درب پرینتر، پوشش آن را کنار زد و بعد از باز کردن دستگاه نگهدارنده آن را از پرینتر خارج کرد. در برخی از مدل ها این محفظه به صورت کشویی است و به راحتی با کشیدن آن می توان ریبون را خارج کرد. بعد از این که محفظه را خارج کردید کافی است رول قبلی را درآورده و رول کامل و جدید ریبون را در آن جای دهید.

دقت کنید که رول ریبون را به درستی در محفظه نگهدارنده آن قرار دهید. حال بعد از جا زدن ریبون در محفظه باید آن را به همان شکل قبلی در جایگاه خود قرار داد. برای جا زدن نگهدارنده ریبون ها بهتر است آن را از قسمت دسته نگه دارید و نگهدارنده را از قسمت پایینی آن به درون دستگاه وارد کرده و جا بزنید. مطمئن شوید که در پایان کار حتما درب پرینتر را ببندید. دقت داشته باشید که مرحله بعدی تعویض ریبون پرینتر کارت، تعویض و جا زدن فیلم است.

تعویض کیت تمیز کننده ریبون ها

علاوه بر تعویض ریبون پرینتر کارت یک کار دیگر که لازم است کاربران با نحوه انجام آن آشنا شوند، نحوه تمیز کردن کیت تمیز کننده ریبون هاست. معمولا درون پرینترهایی که برای چاپ کارت هستند یک کیت تمیز کننده ریبون نیز وجود دارد که سطح آن حالتی چسبنده داشته و در صورت کثیف شدن آن ممکن است روی کارت های چاپ شده چیزی مشاهده کنید. معمولا بعد از عوض کردن ریبون پرینترهای چاپ کارت باید پوشش تمیز کننده جدیدی را نیز درون دستگاه قرار دهید.

این کیت تمیز کننده نیز یک غلتک مخصوص به خود را دارد که باید کیت قبلی را خارج و کیت تمیز کننده جدید را در آن قرار داد. سپس غلتک ها را روی نگهدارنده ریبون های پرینتر بگذارید و در جای خود قرار دهید. دقت کنید که معمولا روی هر کیت تمیز کننده یک لایه محافظ نیز وجود دارد که باید در زمان جا زدن آن این لایه را نیز جدا کنید.

5/5(1 امتیاز)