تفاوت کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان

Rate this post

یکی از موضوعاتی که ذهن کاربران پرینتر و دستگاه کپی را به خود مشغول کرده تفاوت کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان است. حتما تاکنون با این اصطلاحات سر و کار داشته اید یا حداقل آنها را از زبان تعمیرکاران یا دارندگان دستگاه کپی و پرینتر شنیده اید. اگر نمی دانید تفاوت این دو دقیقاً در چه مواردی است با ما همراه باشید تا در این مطلب شما را با هر دو نوع کارتریج آشنا کرده و تفاوت های مهم بین آنها را بررسی کنیم. موضوع کارتریج یکی از مهمترین موضوعاتی است که در استفاده از پرینترها همیشه مورد توجه قرار می گیرد.

همه پرینترها دارای منبع ذخیره رنگ هستند تا در موقع چاپ میزان مشخصی از آن را به کاغذ منتقل کنند. همانطور که می دانید پرینترها به دو دسته جوهرافشان و لیزری تقسیم می شوند. با توجه به همین موضوع کارتریج ها نیز به دو دسته تقسیم می شوند. کارتریج هایی که برای استفاده در پرینترهای لیزری به کار می روند و کارتریج هایی که مخصوص پرینترهای جوهر افشان هستند. دارندگان هر یک از این نوع دستگاه ها برای استفاده از آن و انجام سرویس های دوره ای نظیر شارژ کارتریج که آن را در مقاله شارژ کارتریج کونیکا مینولتا بررسی کردیم، باید آشنایی مناسب با این نوع کارتریج ها داشته باشند.

کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان

شناخت کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان

قبل از اینکه به تفاوت این دو نوع کارتریج بپردازیم بهتر است ابتدا بدانیم منظور از کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان چیست؟ در کارتریج لیزری که در پرینترهای لیرزی مورد استفاده قرار می گیرد نوعی پودر با ذرات فشرده و ریز در درون آنها ریخته می شود. در واقع در کاتریج لیزری از نوعی پودر به نام تونر استفاده می شود که جامد بوده و خاصیت مغناطیسی دارد. این نوع کارتریج ها مخزن های بزرگی بوده که متناسب با نوع رنگ ها دارای مخزن های استوانه ای است.

تونر موجود در کارتریج از طریق درام ذوب شده و به سطح کاغذ منتقل می شود. کارتریج جوهری که در پرینتر جوهرافشان مورد استفاده قرار می گیرد محل ذخیره جوهر مایع است. به عبارت دیگر در کارتریج جوهری به جای تونر از رنگ های مایع استفاده می شود. کارتریج های جوهری در هنگام چاپ، جوهر مورد نیاز را به صورت قطره ای از طریق نازل های کوچک به هد پرینتر انتقال می دهند.

مهمترین تفاوت های کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان

در بالا با تعاریفی که از کارتریج های لیزری و جوهری شد تا حدودی تفاوت میان آنها مشخص گردید. در داخل کارتریج های لیزری تونر قرار می گیرد درحالی که کاتریج های جوهر افشان از رنگ های مایع استفاده می کنند. علاوه بر این تفاوت ها، کاتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان تفاوت های دیگری نیز دارند. کارتریج های لیزری عمر بیشتری نسبت به نوع جوهرافشان دارند.

از این نظر به لحاظ قیمت نیز به مراتب گران تر از کارتریج های جوهری هستند. اما کارتریج جوهرافشان برای کارهای حرفه‌ای مانند عکاسی و چاپ عکس کاربرد بیشتری دارند و می توانند تصاویر مطلوب تری را چاپ کنند. با این حال این نوع کارتریج ها ظرفیت ذخیره سازی کمتری نسبت به کارتریج های لیزری دارند و تعداد صفحات کمتری را می توان با آنها چاپ کرد. نکته آخر که در رابطه با تفاوت این دو نوع کارتریج می توان گفت این است که سرعت چاپ کارتریج های جوهری کمتر از کارتریج‌ های لیزری است.

شارژ کارتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان

هر دو نوع کارتریج پس از اتمام پودر و جوهر باید شارژ شوند. به عبارت دیگر، هم کارتریج لیزری و هم کارتریج جوهری مقدار مشخصی تونر و جوهر در خود نگه می دارند. زمانی که این رنگ ها تمام شود برای استفاده مجدد از کارتریج باید مجدداً شارژ شوند. شارژ کارتریج متناسب با نوع رنگی و سیاه و سفید بودن تفاوت دارد. برای مثال در کارتریج های رنگی باید تمامی مخازن کارتریج پر شوند در حالی که در کارتریج های تک رنگ تنها از رنگ مشکی در شارژ کارتریج استفاده می شود.

شارژ کارتریج در محل

برای شارژ کاتریج لیزری و کارتریج جوهر افشان کافی است با نمایندگی تعمیرات کونیکا مینولتا تماس بگیرید. این مرکز خدمات شارژ کارتریج و سرویس پرینتر را در محل مشتری انجام می دهد. چنانچه نیاز به این خدمات دارید هنگام تماس با این مرکز درخواست خود را برای شارژ کارتریج در محل ثبت نمایید. پس از بررسی درخواست شما، کارشناسان در اسرع وقت تکنسین ها را برای انجام سرویس مورد نظر اعزام می کنند. از آنجا که کیفیت مواد مورد استفاده در کارتریج نقش مهمی در کارایی دستگاه دارد، لذا تنها از مواد مرغوب و درجه اول جهت شارژ کارتریج استفاده می گردد.