تمیز کردن پرینتر لیزری

Rate this post

تمیز کردن پرینتر لیزری و توجه به سرویس‌های دوره‌ای این دستگاه نقش بسزایی در افزایش عمر مفید قطعات و بهبود کارایی آنها دارد. از این رو به کاربران پرینترهای لیزری توصیه می‌شود که در بازه‌های زمانی مشخص، اقدام به تمیز کردن و گردگیری پرینتر کرده و اشکالات احتمالی پیش آمده در آن را مرتفع سازند.  اگر چه به نظر می‌رسد، تمیز کردن و نگهداری از پرینترهای لیزری دشوار و پیچیده باشد اما واقعیت آن است که در صورت وجود ابزار و تجهیزات مناسب، این کار به آسانی قابل انجام است.

تمیز کردن پرینترهای لیزری در مقایسه با پرینترهای جوهر افشان – که اغلب اجزای داخلی آنها توسط ضایعات کثیف جوهر آلوده شده است –به طور شگفت آوری آسان است. در این مقاله برآنیم تا ضمن پرداختن به ابزار مورد نیاز جهت پاک کردن پرینتر، روش تمیز کردن پرینتر لیزری را به صورت گام به گام و مرحله به مرحله شرح دهیم. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر در این باره و نیاز به سرویس‌های تعمیر پرینتر می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا تماس بگیرید.

تمیز کردن پرینتر لیزری

ابزار لازم جهت تمیز کردن پرینتر لیزری

به دلیل آنکه چاپ توسط پرینترهای لیزری با استفاده از پودر تونر انجام می‌شود، لازم است برای تمیز کردن این دستگاه از ابزاری استفاده کنید که قادر به حذف کامل ذرات ریز هستند. ابزاری که برای تمیز کردن پرینتر لیزری می‌توانند مناسب باشند عبارتند از: پارچه بدون پرز، الکل ایزوپروپیل (به دلیل تبخیر با سرعت بالا و به جا نگذاشتن اثر و رطوبت)، اسپری گردگیری آئروسول (از این اسپری می‌توان برای گردگیری و تمیز کردن قسمتهایی که دسترسی به آنها دشوار است استفاده کرد و ذرات تونر را از بین برد)،

ماسک گرد و غبار (جهت جلوگیری از استنشاق پودر تونر)، دستکش لاتکس (جهت جلوگیری از تماس پودر تونر توسط پوست دست)، دستگاه دمنده هوا ( که تهیه آن اختیاری است و در قیاس با سایر موارد وجوب چندانی ندارد). توصیه می‌شود در صورت عدم آشنایی با ساختار پرینتر، جهت تعمیر و یا انجام سرویس‌های دوره‌ای دستگاه، نظیر تمیز کردن پرینتر لیزری، به مراکز مجاز مربوطه، نظیر نمایندگی تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا مراجعه فرمایید.

آموزش تمیز کردن پرینتر لیزری

پس از آماده کردن ابزار اشاره شده در بخش فوق، لازم است تا پرینتر را جهت پاک کردن قطعات آن، باز کنید. اکیداً توصیه می‌شود در صورت عدم داشتن مهارت انجام این کار، از دستکاری پرینتر خودداری کرده و دستگاه خود را به یکی از مراکز مجاز در حوزه تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا ببرید. (نکته: توجه داشته باشید که در تمامی پرینترها اجزا و قطعاتی وجود دارند که نباید به آنها دست زد.

زیرا تماس آنها با دست، سبب آسیب آنها می‌شود. برای مثال در تمیز کردن پرینتر لیزری می‌بایست از دست زدن به اجزای یونیت درام تونر خودداری نمایید. (یونیت درام یک سیلندر سبز رنگ است و توسط یک پوشش پلاستیکی به نام هوپر تونر پوشیده می‎شود). در تصویر زیر می‌توانید یونیت درام دستگاه پرینتر را ببینید:

آموزش تمیز کردن پرینتر

1.خاموش کردن پرینتر:

پرینتر خود را خاموش کنید و حتماً دوشاخه آن را از پریز برق جدا نمایید. (حتماً توجه داشته باشید که اتصال پرینتر به منبع تغذیه قطع شده باشد.)

2.سرد کردن پرینتر:

در صورتی که لحظات چند از کار کردن شما با پرینتر می‌گذرد، می‌بایست منتظر بمانید تا پرینتر شما خنک شود. زیرا پرینترهای لیزری هنگام کار کردن بسیار داغ می‎شوند، بنابراین پیش از اقدام به باز کردن پرینتر و تمیز کردن پرینتر لیزری حتما می‌بایست از خنک شدن تمامی قطعات آن مطمئن شوید.

3.خارج کردن کارتریج تونر و تمیز کردن آن:

بعد از این که پرینتر خنک شد، پنل پشتی یا جلویی را باز کرده و کارتریج تونر را بردارید (از دفترچه راهنمای پرینترتان کمک بگیرید تا بدانید که چگونه باید این کار را انجام دهید). با استفاده از یک تکه مربع شکل از پارچه بدون پرز، تونر اضافی را از کارتریج خارج کنید.

4.بیرون ریختن تونر اضافی موجود در اجزای داخلی:

این مرحله از تمیز کردن پرینتر لیزری کونیکا مینولتا، اختصاص به بیرون ریختن تونر اضافی موجود در اجزای داخلی دارد. با استفاده از یک تکه مربع شکل از پارچه تونر (یا یک یک دستگاه دمنده در صورتی که آن را خریداری کرده باشید) به داخل دستگاه دسترسی یافته و هر گونه تونر اضافی را از روی سطوح داخلی پاک کنید. این تونر اضافه را می‌توانید در اطراف محفظه کارتریج، و همچنین در میان سایر اجزا پرینتر مشاهده کنید. در زمان پاک کردن قطعات پرینتر سعی کنید بسیار آرام عمل کنید و از وارد کردن هر گونه فشار به قطعات دستگاه خودداری نمایید. زیرا بعضی از اجزای پرینتر شکننده و آسیب پذیر هستند.

5.تمیز کردن سطوح با الکل ایزوپروپیل:

برای پاک کردن برخی از سطوح نظیر کابل‌ها و سیم‌ها می‌توانید از الکل ایزوپروپیل استفاده نمایید. الکل ایزوپروپیل آلودگی‌های این قطعات را تا  99 درصد پاک می‌کند و هیچ‌گونه ردی هم از خود باقی نمی‌گذارد. در زمان پاک کردن قطعات پرینتر سعی کنید بسیار آرام عمل کنید و از وارد کردن هر گونه فشار به قطعات دستگاه خودداری نمایید. زیرا بعضی از اجزای پرینتر شکننده و آسیب پذیر هستند.

6.اسمبل قطعات:

مرحله آخر تمیز کردن پرینتر، اختصاص به سرهم کردن مجدد قطعات این دستگاه دارد. کارتریج تونر و بطری همراه آن را سر جای خود بگذارید. در صورت نیاز به راهنمایی می‌توانید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه نمایید. در صورتی که به این دفترچه راهنمایی ندارید می‌توانید جهت دریافت راهنمایی‌های لازم با کارشناسان ما در مرکز تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا تماس بگیرید. برای اطمینان از درستی کارهایی که انجام داده‌اید دقایقی پس از اسمبل کردن دستگاه، دو برگ پرینت بگیرید و عملکرد دستگاه را تست کنید.

نمایندگی رسمی کونیکا مینولتا در کرج

کاربران و متقاضیان کلیه محصولات کونیکا مینولتا می‌توانند با حضور در نمایندگی رسمی کونیکا مینولتا در کرج، تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با تولیدات این برند اعم از فروش، تعمیر، بهسازی، ترمیم و تعویض قطعات را دریافت نمایند. کارشناسان حاضر در نمایندگی Konica Minolta در کرج، ارائه دهنده تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با محصولات کونیکا مینولتا نظیر تعمیر و فروش محصولات کونیکا مینولتا (اعم از فتوکپی، پرینتر، فکس، اسکنر و … ) هستند.

نمایندگی رسمی کونیکا مینولتا در کرج امکانات خویش را همگام با موفقیت‌های اخیر این کمپانی محبوب و خوش‌ نام توسعه بخشیده و در تلاش است تا با حرکت رو به جلو، پیشگام در ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات باشد. نمایندگی کونیکا مینولتا اصولی چون سرعت، کیفیت و  اخذ دستمزد منصفانه را سرلوحه واحد خدمات خود قرارداده و ارزیابی مستمر سطح کیفی خدمات را جهت رضایتمندی هر چه بیشتر مشتریان وظیفه خود می‌داند.