همه چیز درباره ی پرینتر حرارتی

Rate this post

پرینتر یکی از اصلی ترین تجهیزات جانبی سیستم های رایانه ایست که در کار بسیاری از سازمان ها نقش مهمی دارد. این تجهیزات در انواع و اقسام گوناگونی عرضه می شوند که عبارتند از : پرینتر حرارتی، پرینتر لیزری، پرینتر جوهر افشان، پرینتر سوزنی، پرینتر ماتریس سوزنی و… . کاربرد و قدرت هر پرینتر بر اساس ساختارش تعیین می‌گردد. در نتیجه توان پرینتر باید بنابر نیاز کاربران آن شکل گیرد. در میان پرینترهای ذکر شده، شاید نام پرینتر حرارتی به نظر کمی ناآشنا بیاید. پرینتر حرارتی در واقع چاپگریست که فرآیند چاپ را با حرارت دادن مواد مصرفی انجام می دهد. با مرکز تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا همراه شوید تا اطلاعات مفیدی در مورد پرینتر حرارتی و چگونگی استفاده و کاربرد آن به دست آورید.

پرینتر حرارتی

پرینتر حرارتی چیست؟

پرینتر حرارتی چاپ برچسب‌های با موم آب‌شده را انجام می‌دهد. نوارهای به کار رفته در پرینترهای حرارتی، از جنس نایلون و پلی‌استر و پلاستیک هستند. این چاپگر تصاویر نسبتا چسبناک ماندگاری را  ارائه می کند. اصلی‌ترین بخش هر پرینتر حرارتی که عرض نوار کاغذی استفاده شده در آن را نیز مشخص می‌کند، printhead آن است. این بخش مشتکل از سوزن‌های ریز حرارتی متعددی می باشد که هریک از آن ها بیانگر یک پیکسل می باشند. تراکم این پیکسل‌ها در پرینترهای مختلف متفاوت بوده و تعداد آن ها  از 203 تا 300 نقطه در هر اینچ قابل تغییر است. نحوه ی کار پیکسل ها و سوزن های یاد شده توسط ریزپردازها کنترل می‌شود. ریزپردازهای پرینتر حرارتی به تعیین فعالیت هر یک از سوزن ها برای یک تصویر خاص می پردازند.

ریزپردازها به سوزن‌ها فرمان هایی ارسال می‌کنند تا با سرعت سرد و گرم شوند و جوهر آب‌شده را بر روی برچسب‌های سفید بریزند. ماده اصلی به کاررفته در پرینترهای حرارتی، موم به همراه رزین است. چاپی که توسط این مدل از دستگاه‌ها انتشار می یابد، نیازمند جوهر نرمال سایر پرینترها نیست. در واقع هد دستگاه پرینتر حرارتی توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذ، عملیات چاپ را انجام می‌دهد. یکی از خرابی‌های رایج پیش آمده در پرینتر حرارتی همین خرابی هد پرینتر است. در این راستا نمایندگی رسمی پرینتر کونیکا مینولتا در کنار شما بوده و کلیه ی مشکلات این نوع از چاپگرها را بالاترین سطح کیفی ممکن مرتفع می سازد.

کاربرد پرینتر حرارتی

به طور کلی پرینترهای حرارتی در مصارفی از قبیل صدور بلیط، رسید، قبض های مرتبط با قیمت کالاهای فروشگاه ها و … مورداستفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه ها در دو نوع Direct Thermal و Thermal Transfer عرضه می‌شوند که هریک کاربرد خاصی دارند. اگرچه از هر دو نوع پرینتر حرارتی برای تولید بارکد استفاده می شود، اما بین آن ها و چاپ هایی که ارائه می کنند، تفاوت زیادی وجود دارد. پرینترهای حرارت مستقیم نیاز به کاغذی دارند که برای استفاده با این فناوری طراحی شده اند.

این کاغذ دارای پوششی می باشد که با فرآیند گرما واکنش نشان می ‎دهد. این دسته از پرینترها، معمولا تنها قادر به تصاویر سیاه و سفید هستند. این در حالیست که پرینتر انتقال حرارت، فرآیند چاپ را با استفاده از یک ریبون انجام می دهد نه یک کاغذ خاص. گرما در این پرینتر از سمت هد چاپ، جوهر را به کمک ریبون بر روی کاغذ ذوب می‎کند. ریبون قطعه ایست که دارای پوشش وکس، رزین یا ترکیبی از این دو است و بر خلاف پرینتر حرارت مستقیم می تواند بارکدهای رنگی ایجاد کند. برای چاپ بارکدهایی که گرافیک بیشتری مانند لگو دارند، استفاده از این نوع پرینتر حرارتی متناسب تر خواهد بود.

مزایای استفاده از چاپگرهای حرارتی

دوام و محو ناپذیری اصلی ترین ویژگی‌ های سیستم کاری پرینتر حرارتی می باشند. دوام چاپ انجام شده توسط این دستگاه، به هیچ عنوان قابل مقایسه با چاپ انجام شده توسط جوهر و کاغذهای نرمال نیست. همان گونه که می‌دانید جوهرهای عادی به‌راحتی چکه می‌کنند و زمانی که در معرض آفتاب و یا حرارت قرار می‌گیرند، ممکن است خوانا نباشند. اما تصاویر چاپ‌شده با پرینترهای حرارتی دوام بالایی دارند و در مواجه با عناصر تخریبی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. اگر به صورت متداوم به چاپ انواع بارکدها و لیبل ها نیاز دارید، تهیه و استفاده از این چاپگرها را به تعویق نیاندازید.

نمایندگی تعمیرات کونیکا مینولتا

کونیکا مینولتا یک برند مطرح در ساخت و تولید دستگاه های اداری باکیفیت از جمله پرینتر و فتوکپی است. هر یک از این تجهیزات اداری پس از استفاده ی چند ساله دچار اختلال شده و نیازمند تعمیرات تخصصی و سرویس های دوره ای خاصی می باشند. در این راستا نمایندگی تعمیرات کونیکا مینولتا ضمن استفاده از ابزارآلات مدرن به یاری کاربران این برند شتافته و کلیه ی مشکلات احتمالی در انواع دستگاه های کونیکا مینولتا را در بالاترین سطح کیفی ممکن مرتفع می سازد. خدمات تخصصی این مجموعه براساس پارامترهای استاندارد شکل گرفته و به همراه گارانتی و ضمانت نامه های معتبر کتبی ارائه می گردند.