5 مورد از رایج ترین مشکلات کارتریج تونر و نحوه ی رفع آن ها

Rate this post

تونر کارتریج یکی از مواد مصرفی پرینترها و دستگاه های کپی لیزری است. تونر همان پودری است که در درون کارتریج قرار گرفته و دستگاه با استفاده از آن، به چاپ اسناد می پردازد. انتقال دستور چاپ روی کاغذ، بوسیله پودر یا همان تونر و بوسیله درام کارتریج انجام می‌شود. از این رو این قطعه و تونر داخل آن نقش مهمی در فرآیند چاپ ایفا می کنند. با این حال، کارتریج تونر ممکن است با مشکل مواجه شده و به دنبال آن مشکلات بیشتری را در دستگاه به وجود آورد.

در این زمینه کیفیت تونر و کارتریج از اهمیت بالایی برخوردارند چراکه استفاده از تونرهای نامرغوب می تواند باعث مشکلات عدیده ای در دستگاه شوند. مشکلات کارتریج تونر با نشانه های مختلفی همراه است که در ادامه مطلب به آنها اشاره می کنیم. اگر با هر یک از مشکلاتی که در ادامه می‌آید مواجه شده‌اید و به دنبال راه حلی برای رفع آنها می گردید، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا آخر مطالعه کنید. همچنین درصورتی که نیاز به کمک متخصص فنی داشتید می‌توانید از طریق تماس تلفنی با مرکز سخت افزار ایران از راهنمایی های کارشناسان نمایندگی کونیکا مینولتا بهره‌مند گردید و مشکلات کارتریج تونر را رفع نمایید.

مشکلات کارتریج تونر

مشکلات کارتریج تونر

مشکلات رایج کارتریج تونر عموماً از درام OPC، وایپر بلید، مگنت رولر، فوم رول و مگنت دولوپر نشأت می گیرند. هر یک از قطعات در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با کارتریج تونر قرار دارند و اختلال در هریک از آنها تأثیر قابل توجهی بر کارتریج تونر دارد. البته عملکرد کارتریج تونر نیز بر این قسمت ها تأثیرگذار بوده و درصورتی که ایراد داشته باشد، باعث اختلال در فعالیت بخش های مختلف می شود. در ادامه برخی از مشکلات کارتریج تونر را بررسی می کنیم.

1. مشکلات ناشی از درام OPC

  • ایجاد خط عمودی مستقیم و بسیار نازک در تمام طول صفحه: این موضوع نشانه خراشیده شدن درام است که ممکن است در اثر برخورد با یک جسم خارجی ایجاد شده باشد و یا اینکه ناشی از تونر روی وایپر بلید باشد. در این حالت راه حل مشکل تعویض درام می باشد.
  • وجود نقطه‎هایی که مرتب ظاهر می‎شوند: این علامت نشان می‎دهد که یک خراش روی سطح درام قرار دارد و معمولا با نام پین هول شناخته می‎ شود. فاصله بین نقاط، به محیط پیرامون درام بستگی دارد. برخی از این پین هول ‎ها ممکن است توسط یک جسم خارجی ایجاد شده باشند که می ‎توان آن را با یک پنبه و الکل ایزو پروپیل پاک کرد.
  • مشاهده اثر تایر خاکستری در سمت راست یا چپ صفحه: این مسئله که به دلیل نازک شدن پوشش بیرونی درام است گاهی با عنوان شن باد خورده نیز شناخته می‎شود. درصورتی که با این مشکل مواجه شدید باید درام را تعویض کنید.

2. مشکلات مربوط به وایپر بلید

همانطور که می دانید کار وایپر بلید، جمع آوری و تمیز کردن تونرهای پس مانده از سطح درام‎ و انتقال آن به مخزن تونرهای ضایعاتی است. از این رو این قطعه ارتباط مستمری با تونر کارتریج دارد.

مشکلات ناشی از وایپربلید

وجود خط نازک در پایین صفحه:

وجود خط در پایین صفحه دلیلی بر وجود بریدگی در بلید است که باعث می‎شود قادر به جمع آوری و تمیز کردن تونر از سطح درام نباشد و علامتهایی در پایین صفحه ایجاد کند. برای رفع این مشکل باید به متخصص تعمیر پرینتر مراجعه کرده تا پس از بررسی بلید نسبت به تعمیر آن اقدام کند.

خاکستری شدن صفحه چاپ شده:

وایپر بلید برای تمیز کردن تونر باقی مانده از روی درام، باید فشار کافی به آن وارد کند. در غیر این صورت چاپ های بعدی بسیار بی کیفیت خواهند بود. این موضوع به این دلیل است که وایپر بلید به درستی در محل نصب نشده است. با باز کردن وایپر بلید و نصب مجدد آن، این مشکل برطرف خواهد شد.

3. مشکلات کارتریج تونر ناشی از مگنت رولر

مگنت رولر یک پوشش آلومینیومی‎ دارد که با استفاده از جاذبه مغناطیسی، تونر را از کارتریج به درام انتقال می ‎دهد. یکی از مشکلات کارتریج تونر مربوط به این قطعه می باشد. مسائلی که با مگنت رولر در ارتباط هستند عبارتند از:

چاپ کمرنگ:

ساییده شدن مگنت، یکی از دلایل اصلی چاپ کمرنگ است. روی مگنت پوشش رسانای سیاهی وجود دارد که با گذشت زمان از بین می‎رود و از کیفیت چاپ می کاهد.

وجود خطوط تیره و روشن روی کاغذ:

امر مشکل زمانی ‎اتفاق می ‎افتد که یک هاب به یک گوشه رولر فشار داده می‎شود. در این صورت ‎ باید هاب ها برداشته شده و با دقت توسط یک پرس ویژه جایگزین شوند.

4. مشکلات مربوط به فوم رول

 ایجاد سایه:

به طور کلی ایجاد سایه به دلیل مسائل مربوط به جریان و شارژ اتفاق می‎افتد. معمولاً زمانی که پوشش بیرونی فوم رول خراب باشد، یا گریس رسانا بیش از حد برای پایه نگهدارنده فوم رول استفاده شده باشد، در صفحه چاپ شده با ایجاد سایه مواجه خواهیم شد. در این حالت ممکن است نیاز به تعویض فوم رول یا تعمیر آن وجود دارد.

وجود نقاطی در صفحه:

وجود نقاط سیاه یا سفید در صفحه یکی از مشکلات ناشی از فوم رول می باشد که معمولاً ناشی از پودر روان کننده اضافی است که به PCR می‎چسبد.

5. مشکلات مرتبط با مگنت دولوپر

مگنت دولوپر همانند مگنت، تونر را از محفظه (هوپر) به واحد درام انتقال می دهد اما مگنت دولوپر برای جذب و دفع تونر، از بار الکتریکی استفاده می‎نماید.

چاپ کمرنگ:

مشکل چاپ کمرنگ یکی از مشکلات مربوط به کارتریج تونر است و به این دلیل است که تونر کمتری نسبت به حالت نرمال به مگنت دولوپر جذب می‎شود.

چاپ بیش از حد سیاه:

چاپ بیش از حد تیره در صفحه می‎تواند به علت استفاده از وسایل تمیز کننده نامناسب برای پاک کردن مگنت دولوپر اتفاق بیفتد. در این حالت با تمیز کردن پوشش مگنت دولوپر مشکل برطرف خواهد شد.

نمایندگی تعمیرات کونیکا مینولتا

نمایندگی تعمیرات کونیکا مینولتا مرکز سخت افزار ایران، مرکزی تخصصی جهت تعمیرات پرینتر و دستگاه کپی کونیکا مینولتا می باشد. پس از مشاهده هرگونه مشکل در دستگاه خود می توانید با مراجعه به این مرکز نسبت به رفع مشکل خود اقدام کنید. در این مجموعه تکنسین های مجرب و توانمندی حضور دارند که دوره های تخصصی تعمیر پرینتر و دستگاه کپی کونیکا مینولتا را بر اساس استانداردهای این کمپانی گذارنده اند. از این رو می توانید با خیالی آسوده تعمیر دستگاه خود را به آنان بسپارید.