اشتراک گذاری

نصب کارتریج های لیزری

پیش از پرداختن به شیوه نصب کارتریج های لیزری بدنیست نگاهی به ساختار این بخش از دستگاه و عملکرد آن داشته باشیم. کاربرد کارتریج لیزری، همانگونه که از عنوان این محصول پیداست، بیشتر در پرینترهای لیزری است. کارتریج لیزری برای تأمین رنگ پرینتر از پودر مخصوصی به نام تونر استفاده می‌کند و زمان تعویض آن نیز غالباً توسط یک هشدار به کاربر اعلام می‌گردد.

تونر پودری با بارالکتریکی و متشکل از دو ماده اولیه اصلی یعنی رنگدانه و پلاستیک است که طی فرایندی بروی کاغذ، چاپ تصاویر و نوشتار به صورت رنگی یا سیاه سفید را ممکن می‌سازد. کارتریج لیزری در پرینترهای سیاه و سفید، به صورت تک رنگ (مشکی) یا مونوکروم وجود دارد. این کارتریج همانگونه که اشاره شد برای پرینترهای مونوکروم یا سیاه و سفید استفاده می‌شود.

برای پرینترهای لیزری رنگی معمولا ۴ عدد کارتریج لیزری وجود دارد که از تونرهای رنگی مشکی، آبی، قرمز و زرد استفاده می کند. کلیه سرویس های مرتبط با شارژ کارتریج لیزری (لیزری سیاه و سفید و رنگی) توسط کارشناسان نمایندگی تعمیرات کونیکا مینولتا ارائه می گردد.

برای نصب کارتریج لیزری برای اولین بار، باید مراحلی را طی کرد که در بخش‌های آتی به آنها اشاره خواهد شد. در صورت نیاز به اطلاعات و راهنمایی‌های بیشتر برای نصب کارتریج های لیزری می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در نمایندگی کونیکا مینولتا تماس بگیرید.

کارتریج های لیزری

راهنمای نصب کارتریج های لیزری

برای نصب کارتریج های لیزری مراحل درج شده در بخش زیر را دنبال نمایید. در صورت مواجهه با هر گونه اشکال در طول نصب کارتریج‌های لیزری می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات کونیکا مینولتا تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

1. دکمه پاور (دکمه مربوط به خاموش/ روشن دستگاه) را فشار داده و دستگاه را خاموش کنید.

2. درب کارتریج دستگاه را باز کنید.

3. کاغذ بسته بندی شده را که در زیر درب کارتریج قرار دارد را بلند کنید، اما آن را جدا ننمایید. (جهت پیشگیری از آسیب کارتریج، به سطح غلطک سبز رنگ و شاتر آن دست نزنید)

4. در این مرحله از نصب کارتریج های لیزری می‌بایست بسته بندی روی کارتریج را جدا کنید.

5. کارتریج را از روی دستگاه بیرون بیاورید. (برای پیشگیری از آسیب رسیدن با کارتریج دستگاه، کارتریج را از هر دو سر نگه دارید و بلند نمایید).

کارتریج پرینتر را خارج نمایید:

6. بسته بندی دستگاه را باز کرده و کارتریج را خارج نمایید.

7. در این مرحله می‌بایست گیره نارنجی انتهای کارتریج دستگاه را بیرون بیاورید.

8. به منظور توزیع یکسان تونر در کارتریج، به آرامی کارتریج دستگاه را تکان دهید (به سمت عقب و جلو).

9. در این مرحله از نصب کارتریج های لیزری می‌بایست خمیدگی زبانه سمت چپ کارتریج را به سمت خود بکشید تا نوار بالانس به طور کامل از کارتریج خارج شود (دقت داشته باشید که در صورت بی‌احتیاطی و ریخته شدن تونر روی لباس، برای پاک کردن آن صرفاً از یک پارچه خشک استفاده نمایید و سپس آن را با آب سرد بشوئید. آب داغ سبب سخت‌تر شدن لکه تونر و دشواری شستشو و پاک کردن آن می‌گردد.

10. حال کارتریج را درون دستگاه قرار دهید و آنگاه درب کارتریج دستگاه را ببندید.

11. دکمه خاموش/ روشن دستگاه را فشار داده تا روشن شود. مدت زمان کوتاهی منتظر بمانید تا مقداردهی اولیه (initialize) انجام شود. با این کار نصب کارتریج شما به پایان خواهد رسید.

راهنمای نصب کارتریج های لیزری

در خرید کارتریج لیزری به این نکات توجه نمایید

در صورتی که کارتریج لیزری شما به اتمام رسیده است و قصد خرید کارتریج های لیزری جدیدی را دارید توصیه می‌شود در حین خرید نکات درج شده در این بخش را جدی بگیرید. عدم توجه به فاکتورهای درج شده در این بخش خرابی زودهنگام دستگاه و افت کیفیت چاپ را در پی خواهد داشت.

نکته نخست در خرید کارتریج های لیزری آن است که از خرید کارتریج های متفرقه و شارژی خودداری کنید. بد نیست بدانید که این نوع کارتریجها اگرچه از نظر هزینه بسیار ارزانتر از کارتریج فابریک می‌باشند اما آسیبهای جدی به پرینتر می‌رسانند؛ آسیب‌هایی که تعمیر و رفع آنها هزینه دوچندانی را به کاربر تحمیل خواهد کرد.

برخی از کارتریج‌های ارائه شده بدین شکل نه تنها کیفیت چاپ را کاهش می‌دهند، بلکه با افزایش ولتاژ برق مصرفی پرینتر، سبب آسیب سایر قطعات دستگاه نظیر برد فرمتر می‌گردند. در صورت عدم توانایی در تشخیص کارتریج های لیزری اصل و فیک، توصیه می‌شود از راهنمایی‌های کارشناسان این حوزه استفاده نمایید و یا کارتریج خود را از مراکز رسمی و نمایندگی‌های مجاز خریداری کنید.

Rate this post