اشتراک گذاری

چگونه از تمام ظرفیت کارتریج استفاده کنیم؟

یکی از مشکلاتی که افراد در هنگام خرید پرینتر از آن غفلت می کنند، هزینه های مصرفی پرینتر از جمله کارتریج است. باید بدانید، مواردی هستند که شما با رعایت آنها می توانید از همه ظرفیت کارتریج خود استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم به شما نکاتی را در  مورد استفاده از تمام ظرفیت کارتریج بگوییم.

قبل از گفتن این نکته ها باید بگوییم پیام اخطار در مورد تمام شدن جوهر پرینتر خیلی وقت ها واقعی نیست. در ادامه مقاله در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.

چگونه از تمام ظرفیت کارتریج استفاده کنیم؟

تمیز کردن هد پرینتر، برای استفاده از تمام ظرفیت کارتریج

گاهی بعد از اینکه اخطار تمام شدن جوهر را دریافت کردید، روی چاپ خطوط ناصاف میفتد. این مورد، از جمله مواردی است که اخطار پرینتر واقعی نیست.

باید بگوییم  وجود این خطوط ناصاف به معنی آن است که هد پرینتر نیاز به تمیز شدن دارد. در واقع، وقتی برای مدت طولانی از پرینتر استفاده نکنید، جوهر آن خشک می شود و هد پرینتر نیاز به پاکسازی پیدا می کند.

استفاده از سشوار

یک روش مناسب برای استفاده از همه ظرفیت کارتریج، استفاده از سشوار است. هوای داغ سشوار موجب می شود هوای داغ به کارتریج برسد و انسداد جوهر و خشکی آن برطرف شود. در این صورت دوباره می توان از جوهر کارتریج برای چاپ استفاده کرد.

تمیز کردن نازل ها با دستمال کاغذی

استفاده از دستمال کاغذی باعث می شود جوهر خشک شده روی نازل ها تمیز شود و انسداد آن ها از بین برود. با این روش می توانیم از تمام ظرفیت کارتریج استفاده کنیم.

تکان دادن کارتریج؛ روشی دیگر برای استفاده از تمام ظرفیت کارتریج

با تکان دادن آرام کارتریج سعی کنید قطرات جوهر به سمت نازل ها حرکت کند تا آخرین قطرات آن مصرف شود. تکان دادن کارتریج باعث می شود جوهر از گوشه و کنار مخزن خارج شده و استفاده گردد.

همچنین این کار باعث می شود مقدار جوهری که ممکن است باعث انسداد نازل شده باشد، خارج شود. فقط حواستان باشد تکان شدید به کارتریج ندهید چون وسیله ای ظریف است و ممکن است خراب شود.

پوشاندن سنسور

بعضی از کارتریج ها دارای یک چیپ است که قادر به تشخیص سطح درون کارتریج می باشد. کار این سنسور دقیق نیست و گاهی زودتر از خالی شدن جوهر کارتریج، اخطار می دهد که جوهر کارتریج تمام شده است.

وقتی سنسور چنین تشخیصی می دهد ممکن است دیگر اجازه چاپ جدید را به شما ندهد.

برای رفع این مشکل، می توانید روی سنسور را با استفاده از نوار برق تیره بپوشانید تا چیپ از کار بیفتد. در این صورت قادر به استفاده از همه ظرفیت کارتریج خواهید بود.

چه زمانی جوهر کارتریج واقعا تمام می شود؟

همان طور که گفتیم، خیلی وقت ها بهتر است به اخطار اینکه جوهر کارتریج رو به اتمام است، توجه نکنیم.

بهترین راه برای این که متوجه شوید جوهر کارتریج تمام شده است، این است که بدانید اگر جوهر تمام شود، برگه سفید بیرون میاید.

البته از علامت های دیگر نیاز به تعویض کارتریج، کمرنگ شدن چاپ یا عدم یکنواختی چاپ است.

اگر با کارتریج بدون جوهر کار کنیم، چه می شود؟

باید بدانیم که اگر جوهر کارتریج خالی شده باشد و ما از آن برای چاپ کردن استفاده کنیم، هد پرینتر خراب یا ذوب می شود.

بهتر است همیشه یک کارتریج یدک داشته باشید تا بعد از تمام شدن جوهر بتوانید سریع آن را عوض کنید.

به علاوه، سعی کنید کارتریج هایی با کیفیت خوب بخرید چون کارتریج هایی که کیفیت خوبی دارند اخطارشان درست است و شما را سردرگم نمی کنند و امکان استفاده از همه ظرفیت کارتریج را به شما می دهد.

تنظیم کامپیوتر برای استفاده حداکثری از ظرفیت کارتریج

با انجام برخی تنظیمات در کامپیوتر می توانیم از تمام ظرفیت کارتریج استفاده کنیم. در این قسمت در مورد تنظیمات کامپیوتر صحبت می کنیم تا هنگام چاپ، جوهر بیش از حد مصرف نشود.

تنظیم کیفیت؛ راهی برای استفاده از تمام ظرفیت کارتریج

اگر نیاز به پرینت باکیفیت ندارید، می توانید کیفیت را کاهش دهید تا به ذخیره جوهر کمک کند. برای این کار می توانید از پرینت سیاه و سفید استفاده کنید.

و میتوانید از حالت draft یا Economode استفاده نمایید. همچنین می توانید چند صفحه را روی یک صفحه چاپ کنید.

نظیم کیفیت؛ راهی برای استفاده از تمام ظرفیت کارتر

تنظیم فونت

برای چاپ کردن متون از فونت های bold و سایز بالا استفاده نکنید. به عبارت دیگر سعی کنید از فونت های معمولی یا فونت های باریک تر استفاده نمایید. همچنین استفاده از Ecofont باعث می شود که استفاده حداکثری از ظرفیت کارتریج شود.

تنظیم وضوح تصویر

بسیاری از صفحه های پرینت دارای تصویر است. شما با تنظیم کیفیت یا Resolution می توانید استفاده حداکثری از ظرفیت کارتریج کنید. تنظیم DPI روی 200 یا 300 به شما یک تصویر قابل قبول می دهد.

بازخوانی و تصحیح اشتباهات

قبل از پرینت گرفتن متنی که خودتان آن را تایپ کرده اید آن را بازخوانی کنید تا مجبور به پرینت دوباره نشوید.

همچنین سعی کنید ابتدا پرینت خود را در قسمت Print Preview ببینید تا قبل از چاپ دقیقا بدانید برگه چاپ شده شما چه شکلی خواهد داشت.

اینو بخون حتما به کارت میاد: آموزش تعویض کارتریج فتوکپی کونیکا مینولتا

نحوه نگهداری؛ نکته ای مهم برای استفاده از تمام ظرفیت کارتریج

اگر از کارتریج خود هنوز استفاده نکرده اید آن را رها نکنید و نیز بسته را باز نکنید چون کارتریج بسیار حساس است و خیلی سریع خشک می شود.

اگر هم از کارتریج خود که مدتی از آن ها استفاده کرده اید، قصد ندارید فعلا از آن استفاده کنید، آن را از پرینتر خارج کرده و در یک کیسه پلاستیک قرار دهید تا جوهرش از بین نرود.

کلام آخر

در اینجا نکته ای که باید اشاره کنیم این است که اگر زیاد از پرینتر استفاده می کنید بهتر است از یک پرینتر لیزری استفاده نمایید.

خرید پرینتر لیزری ممکن است در ابتدا باعث شود مجبور به پرداخت هزینه بیشتر شوید اما در بلند مدت هزینه های شما را کاهش می دهد، زیرا مجبور نمی شوید دائم کارتریج جدید بخرید.

به علاوه شما با هر کارتریج چند برابر پرینترهای جوهری می توانید از فایل های خود پرینت بگیرید و کیفیت چاپ شما هم بهتر خواهد بود.

به هر حال، اگر می خواهید از کارتریج جوهری استفاده کنید، با توجه به قیمت گران آن باید توجه کنید که از همه ظرفیت کارتریج خود استفاده کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم نکاتی را برای استفاده حداکثری از ظرفیت کارتریج به شما بگوییم تا بتوانیم در به حداقل رساندن هزینه شما برای پرینت کمک کنیم.

برای اطلاعات بیشتر سایت نمایندگی کونیکا مینولتا در خدمت شما است. همچنین برای خرید و سرویس های تخصصی می توانید با نمایندگی های کونیکا مینولتا تماس بگیرید.

Rate this post