اشتراک گذاری

اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا

بررسی اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا و سعی در شناخت کارکرد هر یک از آنها سبب می گردد تا کاربر، به بهترین شکل ممکن، با ساختار این دستگاه آشنا شود و با بکارگیری بهترین شیوۀ کار با آن، بر عمر مفید دستگاه کپی کونیکا مینولتا بیفزاید. اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا و ساختار آن در واقع تفاوت چندانی با سایر دستگاه های کپی ندارد و این دستگاه نیز روش یکسانی را در چاپ اسناد و مدارک به کار می رود.

دستگاه‌های کپی کونیکا مینولتا بسته به ابعاد و امکانات آن‌ها در مکان‌های متفاوتی به کار برده می‌شوند. برخی از این مدل‌ها که ابعاد کوچکی دارند به شکل رومیزی و برای مصارف خانگی ساخته می‌شوند. برخی دیگر که برای سازمان‌های اداری بزرگ و مراکز خدمات فنی چاپ تولید می‌شوند ابعاد بزرگتری دارند. بدیهی است که قیمت هر دستگاه کپی نیز به نسبت ابعاد و امکانات آن متفاوت باشد. اما همانگونه که گفته شد تمامی این دستگاه ها فرآیند یکسانی را در چاپ اسناد بکار می برند.

اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا

بررسی اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا

همگی ما تقریباً با کارکرد دستگاه کپی آشنایی داریم زیرا حداقل برای یک‌بار هم که شده، برای تهیه‌ی رونوشت از برگه‌ها و اسناد خود ناچار به استفاده از دستگاه کپی شده‌ایم. دستگاه کپی یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های موجود در سیستم اداری حال حاضر کشور است زیرا در بسیاری از مواقع تهیه یک رونوشت و یا کپی از یک سند برای ما بسیار ضروری و لازم بوده است.

درست به دلیل همین پرکاربرد بودن دستگاه‌های کپی است که مشتریان و کاربران آن سعی می‌کنند تا ماشینی با کیفیت قطعات هرچه بالاتر و بهتر را خریداری کنند. در بازار کنونی صنعت چاپ، دستگاه‌های فتوکپی، در ابعاد مختلفی طراحی و تولید می‌شوند اما همانگونه که گفته شد تمامی این دستگاه ها فرآیند یکسانی را در چاپ اسناد بکار می برند. جهت آشنایی هر چه بیشتر با عملکرد دستگاه کپی، در بخش زیر به بررسی اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا پرداخته ایم:

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت کشیده نشدن کاغذ به داخل دستگاه کپی

قطعات دستگاه کپی کونیکا مینولتا

 • ضامن آزادکننده کاست

ضامنی است در دستگاه کپی کونیکا مینولتا که برای بیرون کشیدن کاست کاغذ و نیز زمان تعمیر دستگاه به بالا کشیده می شود و بیرون می آید. بعد می توان کاغذ را درون آن قرار داد.

 • سینی تغذیه دستی

سینی تغذیه از جمله اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا است که برای کپی گرفتن به صورت تک برگ توسط دستگاه کپی از آن استفاده می شود.

 • پانل اپراتوری

کنترل و تعمیرات دستگاه کپی کونیکا مینولتا در این قسمت که نشانگرها و کلیدها نیز در آن قرار دارند انجام می شود.

 • درپوش جلو

به منظور دسترسی به قسمت های مختلف و سرویس یا درآوردن کاغذ گیر کرده در دستگاه کپی کونیکا مینولتا از این قسمت استفاده می شود.

 • کلید خاموش روشن

کلید برق اصلی بوده و خاموش و روشن کردن دستگاه کپی کونیکا مینولتا را انجام می دهد.

 • یونیت شارژ

در دستگاه کپی کونیکا مینولتا فعال شدن درام توسط یونیت شارژرانجام می شودکه در بالای درام قرار دارد.

 • کلید خاموش روشن

یکی از اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا، کلید برق اصلی است که وظیفه خاموش و روشن کردن دستگاه کپی را انجام می دهد.

 • راهنمای تغذیه دستی

در دستگاه کپی کونیکا مینولتا اگر بخواهیم کاغذ را به صورت تک برگ در محل تغذیه قرار دهیم، اول صفحه ی متحرک را با اندازه سایز کاغذ تنظیم می کنیم.

 • سرپوش اسناد

سرپوشی است متحرک که به منظور کارایی بهتر دستگاه کپی کونیکا مینولتا در این دستگاه قرار داده شده است و در هنگام اسکن و یا تعمیر دستگاه، آن را بالا میبرند و پس از قرارگیری اسناد روی شیشه، سرپوش را مجددا روی اسناد می گذارند.

 • میز اسناد

میز اسناد یکی از اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا است . در بالای دستگاه کپی کونیکا مینولتا صفحه ای شیشه ای قرار گرفته است که اسناد در آن قرار می گیرند. این صفحه ی شیشه ای، میز اسناد است.در قسمت چپ صفحه شیشه ای محل قراردادن سایزهای مختلف کاغذ مشخص است. برای اسکن سند و شروع کپی برداری سند روی شیشه اسناد قرار می گیرد.

 • درام

درام یکی از مهم ترین اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا است . لوله ی استوانه ای زرشکی رنگی در دستگاه کپی کونیکا مینولتا که تصویر کپی ابتدا روی آن تشکیل می شود.

دیگر اجزای دستگاه کپی کونیکا مینولتا شامل : هیتر، یونیت ظهور، یونیت تغذیه ی کاغذ، یونیت ترانسفر و سینی خروجی کاغذ می شود.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: آموزش اتصال دستگاه کپی به موبایل

اجزای الکترونیکی

دستگاه کپی کونیکا مینولتا هم چنین دارای اجزای الکترونیکی نیز می باشد که در زیر به آنها اشاره می نماییم:

بردهای الکترونیکی که شامل بردتغذیه و ولتاژ می باشند.

موتورهای الکتریکی که حرکت قسمت ها و یونیت ها در دستگاه کپی کونیکا مینولتا را ممکن می سازند.

سنسورها و سوییچ ها که وظیفه ی جا به جایی اطلاعات خبری به بردهای الکترونیکی را در دستگاه کپی کونیکا مینولتا برعهده دارند.

نمایندگی کونیکا مینولتا و واحدهای تعمیرات کونیکا مینولتا

نمایندگی کونیکا مینولتا یکی از واحدهای زیرمجموعه در مرکز سخت افزار ایران است که با هدف خدمت رسانی به مشتریان و کاربران گرامی این برند راه اندازی شده است. اگرچه فعالیت این مرکز محدود به دستگاه خاصی نیست لیکن به سبب آنکه تمرکز اصلی این برند بر تولیداتی نظیر دستگاه های کپی و پرینتر است، نمایندگی کونیکا مینولتا نیز تمرکز خویش را بر ارائه خدمات و سرویس های مرتبط با این دو دستگاه نهاده است.

تعمیرات کونیکا مینولتا (شامل تعمیرات دستگاه کپی کونیکا مینولتا و سایر دستگاه های این برند) فروش محصولات کونیکا مینولتا (در فروشگاه مرکزی کونیکا مینولتا) و آموزش تعمیرات کونیکا مینولتا (شامل آموزش تعمیرات پرینتر کونیکا مینولتا و … )، سرویس در محل کونیکا مینولتا و … برخی از خدمات ارائه شده در این مرکز است که با همکاری برترین اساتید این سه حوزه به مراجعان ارائه می گردد. واحدهای تعمیرات کونیکا مینولتا در بخش زیر معرفی می گردند.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید