اشتراک گذاری

اسپکتروفتومتر چیست

اسپکتروفتومتر چیست؟ اسپکتروفتومتر روشی است برای اندازه گیری این که چه مقدار ماده شیمیایی نور را جذب می کند و یکی از مفیدترین روش های آنالیز کیفی در زمینه های مختلف مانند: شیمی، فیزیک، بیوشیمی، مهندسی مواد، مهندسی شیمی و کاربردهای شیمیایی است. این مفهومی کلیدی است که هر ترکیبی نور را از طریق طیف معینی از طول موج جذب یا پراکنده می کند.

اسپکتروفتومتر چیست

اسپکتروفتومتر چه کاربردی دارد؟

 اسپکتروفتومتر دستگاهی است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. در این دستگاه روش تابش الکترومغناطیسی در ناحیه مرئی و ماورابنفش جذب ماده می شود و از روی شدت جذب مقدار ماده تعیین می شود. منبع تابش نورسفید روی نمونه گازی، جامد یا مایع است و تجزیه گر منشور یا شبکه است. در این روش با استفاده از میزان جذب نور غلظت  تعیین می شود. این وسیله امکان اندازه گیری نمونه های فوق العاده کوچک را دارد واز آن برای تجزیه و تحلیل عناصر مولکولی مانند دی ان ای و آر ان ای استفاده می شود.  این دستگاه از چهار بخش اصلی  تشکیل شده است که عبارتند از :

  • منبع نور
  • نمونه
  • آشکارساز
  • مفسر

اسپیکتروفتومتر کونیکا مینولتا

حال که دیدیم اسپکتروفتومتر چیست، باید بگوییم که اسپکتروفتومتر کونیکا در مدل های مختلفی وارد بازار شده است. ذکر مشخصات تمام مدل های کونیکا در این مقال نمی گنجد بنابراین  به ذکر مشخصات کلی آن ها بسنده می کنیم . این محصول از شرکت کونیکا  به طور موثر رنگ یک شی را می سنجد. این ابزار دستی دارای یک صفحه نمایش LCD رنگی ، نمودار طیفی، pseudocolor و نمودار تفاوت رنگ است . بخشی از اطلاعات نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش این است که این دستگاه  سازگار با بلوتوث و قابل حمل است به طوری که تمام اطلاعات به صورت بی سیم به یک چاپگر و یا یک PC ابلاغ شده است و با حجم بالای حافظه  ، می تواند ۱۰۰۰ مجموعه از داده ها ی هدف و ۴۰۰۰ مجموعه از داده های اندازه گیری را  ذخیره کند.

Rate this post