چرا دستگاه کپی روشن نمی شود؟

در این مقاله، با دلایل و راهکارهای روشن نشدن دستگاه کپی آشنا می شوید. مشکلی که قطعا نگران کننده است، اما پس از شناسایی دلایل، به راحتی می توانید آن را برطرف کنید. معمولا روشن نشدن دستگاه فتوکپی، یا نشان دهنده خرابی قطعات داخلی است و یا از یک مسئله بسیار ساده و سطحی نشأت می گیرد. اگر پای خرابی قطعات در میان باشد، نیاز به بررسی دستگاه توسط تعمیرکار خواهد بود. حتی ممکن است لازم باشد که برخی از قطعات ترمیم شده و یا تعویض شوند. اگر با این مشکل مواجه شده اید، ادامه مطلب به شما کمک می کند که ضمن آشنایی با دلایل روشن نشدن دستگاه کپی، مسئله را با روش ها و راهکارهای درست و اصولی برطرف کنید. نمایندگی کونیکا مینولتا مرکز سخت افزار ایران هم برای ارائه خدمات تخصصی تر کنار شماست.

روشن نشدن دستگاه کپی

دلایل روشن نشدن دستگاه کپی

یکی از اولین و ساده ترین دلایل روشن نشدن فتوکپی، وصل نبودن دستگاه به برق است! در نگاه اول بسیار ساده و ابتدایی به نظر میرسد؛ اما گاهی حواستان نیست و اصلا کابل برق را وصل نکرده اید. در غیر این صورت، قطعا یک مشکل وجود دارد که باید آن را شناسایی کنید. ممکن است کابل برق دستگاه اتصالی داشته و یا دچار پارگی، زدگی یا خمیدگی شده باشد. دلیل دیگر روشن نشدن دستگاه کپی، خرابی یا از کار افتادن دکمه پاور است. اگر مین برد یا برد پاور درست کار نکنند هم ممکن است دستگاه روشن نشود. دلایل دیگر روشن نشدن دستگاه فتوکپی کونیکا و دیگر برندها هم عبارتند از:

استفاده بیش از حد از دستگاه

 دستگاه های کپی بسته به نوع و مدل و کاربری که دارند، ظرفیت کاری مشخصی هم دارند. کار کردن کپی بیشتر از این ظرفیت، به قطعات آن فشار آورده و مشکلاتی را در این دستگاه ایجاد می کند. متاسفانه بسیاری از کاربران با عدم توجه به ظرفیت دستگاه و کار کردن با آن بیش از حد مجاز، باعث کاهش عمر کاری دستگاه و از کار افتادن قطعات آن می شوند.

بیشتر بخوانید: رمزگذاری بر روی پرینتر 

استفاده نکردن از دستگاه کپی

روشن نشدن دستگاه کپی گاهی ناشی از استفاده نکردن از آن است. وقتی شما به مدت طولانی از فتوکپی استفاده نمی کنید، قطعات و بخش های مختلف آن به مرور زمان از کار می افتند. در نتیجه ممکن است دستگاه روشن نشود و نتوانید با آن کار کنید. حتی اگر زیاد با دستگاه کپی خود کار نمی کنید، بهتر است هر چند روز یک بار دستگاه را روشن کرده و یک برگه با آن چاپ کنید.

خرابی برد فرمتر

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن فتوکپی و البته پرینتر، خرابی یا از کار افتادن قطعه ای به نام برد فرمتر است. خرابی این قطعه مانع از روشن شدن دستگاه شده و مشکلات دیگری را نیز ایجاد می کند. بنابراین هنگام روشن نشدن دستگاه، باید برد فرمتر را نیز بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را ترمیم یا تعویض کنید.

رفع مشکل روشن نشدن دستگاه فتوکپی 

اول مطلب گفتیم که اگر علت روشن نشدن دستگاه کپی را به درستی شناسایی کنید، می توانید این مشکل را برطرف کنید. اگر مطمئن شدید ایراد از کابل است، آن را تعویض کنید. گاهی استفاده از یک کابل برق جدید می تواند مشکل را حل کند؛ آن هم بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه و با کمترین هزینه. پیشنهاد می دهیم حداقل هر چند روز یک بار دستگاه را روشن کرده و با آن کار کنید تا قطعات کپی از کار نیفتند. حتما به ظرفیت تعیین شده برای دستگاه کپی توجه کرده و متناسب با ظرفیتش از دستگاه کار بکشید. اگر حجم کار شما بالاست، به محض داغ شدن فتوکپی، آن را خاموش کرده و اجازه دهید چند دقیقه استراحت کند. در نهایت اگر مشکل حل نشد، بهتر است  برای بررسی و ترمیم قطعاتی همچون مین برد دستگاه کپی و برد پاور، از تکنسین های مجرب تعمیرات فتوکپی کمک بگیرید.

 

Rate this post