اشتراک گذاری

تأثیر رطوبت بر پرینتر

اگر شما نیز جزو آندسته از کاربرانی هستید که توجه خاصی به پرینتر مورد استفاده‌شان ندارند، بد نیست بدانید که این دستگاه‌ها نیز همچون سایر دستگاه‌های مورد استفاده، نیازمند نگهداری و مراقبت های خاص خود هستند. مراقبت‌هایی که بی‌توجهی به آنها سبب افت کیفی عملکرد پرینتر در کوتاه مدت و کاهش عمر مفید این دستگاه در دراز مدت می‌گردد. پرینترهای مدرن و بسیار پیشرفته شما حتی بیش از انواع مدل‎های قدیمی که در گذشته از آنها استفاده می‎کردید، نیاز به مراقبت دارند.

برای مثال میزان رطوبت موجود در هوای محیط یکی از مواردی است که می‌بایست به آن توجه کنید. چرا که این رطوبت می‌تواند در دراز مدت بر روی پرینتر مورد استفاده‌تان تأثیر بسزایی بگذارد. قرار دادن پرینتر در اتاق هایی که بیش از حد خشک و یا بیش از حد مرطوب هستند می‎تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

همانگونه که خشک بودن هوا و پایین بودن رطوبت موجود در آن، سبب ایجاد احساس خفگی در ما می‌گردد، پایین بودن یا بالا بودن میزان رطوبت موجود در هوا نیز می‌تواند پرینتر مورد استفاده را تحت تأثیر قرار دهد. در بخش‌های آتی به چگونگی تأثیر رطوبت بر پرینتر بیشتر خواهیم پرداخت.

تأثیر-رطوبت-بر-پرینتر

چگونگی تاثیر رطوبت زیاد بر پرینترها

همانگونه که گفته شد، میزان رطوبت موجود در هوا، چه کم و چه زیاد- در دراز مدت می‌تواند بر کیفیت عملکرد پرینتر و قطعات آن تأثیر بگذارد. برای مثال در صورتی که میزان رطوبت موجود در هوای محیط بالا باشد، این رطوبت بر برگه‌های قرار داده شده در پرینتر اثر گذاشته و به آنها نفوذ می‌کند. همانگونه که می‌دانید جذب رطوبت توسط کاغذ، سبب موج دار شدن کاغذ می‌گردد که این موضوع تأثیر بسزایی در کیفیت خروجی پرینتر خواهد داشت.

در مورد پرینترهای لیزری در هوای بسیار مرطوب، ممکن است تونر از جای خود خارج شده و به قسمت‎های سفید کاغذ برود. همچنین ممکن است به سبب تأثیر رطوبت، صفحات موجود در پرینتر به یکدیگر ‎بچسبند. تأثیر رطوبت بر پرینتر های جوهرافشان نیز خود را به صورت حرکت جوهر به صفحات دیگر نشان می‌دهد.

در پرینترهای جوهر افشان، که در آنها جوهر به حالت مایع است، رطوبت سبب حرکت جوهر از یک صفحه به صفحات دیگر و به وجود آمدن لکه‎ هایی بر روی کاغذ می‌گردد. این موضوع به آن دلیل اتفاق می‌افتد که رطوبت موجود در هوا، مانع از خشک شدن جوهر می‌گردد. زیرا در هوای مرطوب جوهر به راحتی خشک نمی‎شود.

 در این مقاله بخوانید : چرا پرینتر دوبار پرینت می گیرد؟ 

تأثیر رطوبت کم بر پرینترها

تنها بالا بودن میزان رطوبت موجود در هوا نیست که بر پرینتر تأثیر می‌گذارد. پایین بودن رطوبت نیز می‌تواند بر روی پرینترهای مورداستفاده تأثیر بگذارد. برای مثال در صورتی پایین بودن بیش از حد رطوبت موجود در هوا، کاغذهای مورد استفاده در پرینتر ممکن است دچار مشکل جمع‌شدگی و انقباض گردند. این شکل از تأثیر رطوبت بر پرینتر ها، باعث می‎شود که متن و تصاویر روی صفحه شما، ظاهری نامناسب پیدا کنند.

صفحات می‎توانند همان طور که در رطوبت بالا چسبناک می‎شوند در رطوبت بسیار کم هم چسبنده شوند.در رطوبت کم همچنین ممکن است گیر کردن و جمع شدن کاغذ در پرینتر را بیشتر تجربه کنید. زیرا کاغذ در هوای خشک، سفت و بی انعطاف می‎شود. پایین بودن میزان رطوبت موجود در هوا، ممکن است سبب محو شدن و کم رنگ شدن جوهر چاپ شده بر روی صفحات کاغذ نیز بگردد.

محو شدن جوهر چاپ شده بر روی کاغذ به آن دلیل اتفاق می‌افتد که این جوهر، به سبب خشکی هوا، فرصت لازم برای یک دست شدن و خشک شدن با سرعت مناسب را ندارد و خشک شدن جوهر در سرعت بالایی انجام می‌شود. این شکل از تأثیر رطوبت بر پرینتر ها نیز باعث می‎شود که متن و تصاویر روی صفحه شما، ظاهری نامناسب، محو و کمرنگ پیدا کنند.

جلوگیری از تأثیر رطوبت بر پرینتر

برای آنکه مانع از تأثیر رطوبت بر پرینتر مورد استفاده‌تان گردید می‌توانید به نکات درج شده در این بخش توجه فرمایید. نکته نخستی که عمل به آن توصیه می‌شود، خرید یک رطوبت سنج جهت چک کردن های مکرر و همیشگی میزان رطوبت موجود در هوا است. به خاطر داشته باشید که میزان رطوبت موجود در هوا در تابستان بالاتر و برعکس در زمستان پایینتر خواهد بود.

به عنوان یک قاعده کلی، هوای دفتر خود را به کمک دستگاه تهویه هوا عوض کنید و محیط را زمانی که لازم است به خوبی گرم کنید. نکته دیگر آنکه از مناسب بودن هوای موجود در اطراف کاغذهای مورد استفاده نیز مطمئن گردید و کاغذها را در محیطی نگه دارید که میزان رطوبت ان مناسب است. کاغذهای را طوری بسته بندی کنید که کاملا بسته و محفوظ شده باشند.

تعمیرات کونیکا مینولتا در تهران

در صورتی که شما نیز دارنده یکی از دستگاه های کونیکا مینولتا هستید اما در حال حاضر این دستگاه به هر دلیل دچار نقص و خرابی گشته می‌توانید با مرکز تعمیرات کونیکا مینولتا در تهران تماس گرفته و درخواست حضور کارشناس تعمیر در محل را داشته باشید. لیکن در صورتی که می‌دانید اختلال ایجاد شده چندان جدی نیست و با اندکی دستکاری و تنظیم دستگاه رفع می‌گردد، می‌توانید به بخش پاسخگویی به پرسش ها یا به بخش مقالات مرکز تعمیرات پرینتر کونیکا مینولتا مراجعه کرده و راه‌های رفع این اختلالات را بیابید.

کارشناسان ما در بخش های مذکور ضمن راهنمایی شما کاربران گرامی، به پرسش های احتمالی ‌تان پاسخ داده و شما را در رفع عیوب ایجاد شده در دستگاه یاری می‌ سازند. نمایندگی کونیکا مینولتا در تهران در تلاش است تا با تجهیز خویش به پیشرفته‌ترین امکانات، تخصصی‌ترین خدمات را به کاربران خویش ارائه نماید و آنها را از مراجعه به دیگر مراکز (که عموماً ارائه دهنده خدماتی غیراستاندارد و بی کیفیت هستند) بی نیاز سازد.

Rate this post