چه نوع کاغذی برای دستگاه های کپی مناسب است؟

برای نتیجه گیری بهتر و افزایش عمر فتوکپی،استفاده از کاغذ مناسب برای دستگاه کپی ضروری است. این دستگاه ها از نظر ساختاری مشابه هستند اما بعضا استانداردهای متفاوتی در بخش مواد مصرفی و برگه و … دارند. به عنوان مثال ممکن است کاغذ مناسب برای یک فتوکپی اداری با یک دستگاه چند کاره متفاوت باشد. اما چه نوع کاغذی برای دستگاه فتوکپی مناسب تر است؟ در ادامه این مقاله، مناسب ترین انواع برگه را برای دستگاه های کپی کونیکا معرفی می کنیم که با در نظر گرفتن برخی تفاوت های جزئی، می توان این برگه ها را در دستگاه های سایر برندها نیز استفاده کرد. اگر در این زمینه سوالی داشتید، تیم تعمیرات کپی نمایندگی کونیکا مینولتا راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهند.

کاغذ مناسب برای دستگاه کپی

انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه کپی

انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه فتوکپی اصلا کار سختی نیست؛ به شرط آن که به چند نکته مهم توجه داشته باشید. قبل از هر چیز، برگه ای که برای فتوکپی خود انتخاب و خریداری می کنید، باید وزن مناسبی داشته و به اندازه کافی براق باشد. نکته اینجاست که هرچه وزن برگه بیشتر باشد، ضخامت آن نیز افزایش پیدا می کند. جالب است بدانید که اگر وزن کاغذ بیشتر یا کمتر از حد مشخصی باشد، ممکن است در دستگاه گیر کند. گیر کردن برگه در  دستگاه کپی هم به مرور زمان به قطعاتی همچون کاغذکش فشار آورده و باعث آسیب دیدگی آنها می شود. پیش از خرید برگه مناسب برای دستگاه کپی، مطمئن شوید که دستگاه شما از برگه های روکش دار پشتیبانی می کند یا بدون روکش؛ این ویژگی در بازتاب نور روی برگه تغییراتی ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: 6 ترفند کاربردی برای نگهداری از پرینتر

کاغذ روکش دار برای کپی بهتر است یا بدون روکش؟

برگه های موجود در بازار، یا روکش دار هستند و یا بدون روکش. جالب است بدانید که کاغذهای بدون روکش، معمولا خاصیت جذب بسیار بالایی دارند. با توجه به این که هیچ پوششی بر روی الیاف طبیعی وجود ندارد، برگه های روکش دار، جوهر دستگاه را به راحتی جذب می کنند. در حوزه لوازم تحریر، بروشور و تراکت های ارزان قیمت، بولتن خبری و … از این مدل کاغذ استفاده می شود و نوشتن روی آنها راحت است. کاغذهای روکش دار اما دارای یک لایه مواد اولیه هستند که کمک می کند عکس و متن با کیفیت بهتری روی آنها چاپ شود. این مدل هم می تواند به عنوان کاغذ مناسب برای دستگاه کپی مورد استفاده قرار بگیرد. اما باید بدانید که به دلیل سطح صاف و صیقلی که دارند، نوشتن روی آنها چالش های خاص خود را دارد.

وزن کاغذ مناسب فتوکپی چقدر است؟

قبلا گفتیم که برگه ای برای دستگاه کپی مناسب است که وزن استاندارد داشته باشد. البته وزن و ضخامت برگه، دو فاکتوری هستند که معمولا باهم سنجیده می شوند. کاغذی که در جلد کتاب استفاده می شود باید ضخامت بیشتری داشته باشد به تبع آن، وزن بیشتری هم خواهد داشت. این درحالی است که کاغذ مناسب برای متن، کم وزن تر، نرم تر و نازک تر است.

روشنی و تیرگی کاغذ  

میزان سفیدی و روشنایی و تیرگی هم در انتخاب بهترین کاغذ برای دستگاه کپی تاثیرگذار است. میزان سفیدی یا روشنایی کاغذ با استفاده از نور آبی رنگ مخصوصی تعیین می شود و مقدار آن با عددی بین صفر تا صد مشخص می گردد. جالب است بدانید که روشنایی و تیرگی برگه، روی تضاد رنگ یا کنتراست تاثیر می گذارد و در نهایت، میزان خوانایی محتوای کپی شده را تعیین می کند. درواقع هرقدر عدد این معیار بیشتر باشد، یعنی مقدار خوانایی برگه کپی شده هم بیشتر است؛ پس پیش از انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه کپی، به این مسئله هم توجه کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش پرینت گرفتن روی پاکت نامه

مواد اولیه به کار رفته در کاغذ

قبل از خرید کاغذ استاندارد برای دستگاه کپی، حتما به مواد به کار رفته در برگه نیز توجه کنید. به جز چوب، مواد دیگری هم در بافت برگه مورد استفاده قرار می گیرند. حتی برخی از کاغذها از پارچه، الیاف مصنوعی یا پلاستیک ساخته می شوند. برخی از کاغذها هم طرفدار محیط زیست هستند و از چوب جنگل های تجدیدپذیر ساخته می شوند. آنچه مسلم است این است که اگر جنس کاغذ خوب نبوده و کیفیت آن پایین باشد، دستگاه کپی و اجزای آن در معرض آسیب دیدگی و خرابی قرار می گیرند.

Rate this post