اشتراک گذاری

چطور مشکل کند کار کردن پرینتر را رفع کنیم؟

اگر به ویژگی هایی که برای یک پرینتر معرفی شده دقت کنید متوجه می شوید که در کنار تمامی مشخصات یک ویژگی مهم به نام سرعت چاپ هم ذکر شده است. سرعت پرینترها بسته به فناوری ساخت آنها، مدل و برندی که دارند و قطعا هزینه ای که می پردازید متفاوت است و بدون شک سرعت بالاتر تاثیر زیادی در افزایش بازدهی استفاده از دستگاه دارد. اما گاهی اوقات متوجه کند کار کردن پرینتر و کاهش سرعت دستگاه از حد معمول آن می شوید. کند شدن پرینتر می تواند به موارد مختلفی ربط داشته باشد. 

اگر بدانیم که چرا پرینتر کند شده و علت بروز مشکل احتمالی در دستگاه چیست، می توان از ترفندها و روش هایی برای رفع این مشکل کمک گرفت تا مجددا سرعت دستگاه مانند قبل شود. بهبود سرعت پرینتر اهمیت زیادی در کیفیت کار این دستگاه ها دارد و قطعا روی بازدهی کار کاربران هم تاثیر خواهد داشت. در این مقاله ابتدا با دلایل کند کار کردن پرینتر آشنا می شویم و سپس روش هایی که برای رفع این مشکل وجود دارد را می شناسیم.

کند کار کردن پرینتر

دلایل کند کار کردن پرینتر

همانطور که پیش از این هم گفته شد پرینترها انواع مختلفی دارند و سرعت پرینت آنها با هم متفاوت است. اما منظور از کند شدن پرینتر این است که برای مثال اگر برای دستگاهی سرعت چاپ 18 برگ در دقیقه تعیین شده است، این میزان بسیار کمتر است و از همه مهمتر شروع به کار دستگاه نیز زمان برتر می شود. این حالت می تواند به دلایل زیر باشد:

 • به روز نبودن یا نصب نادرست درایورهای پرینتر
 • مشکلات کارتریج در بارگیری چاپ
 • متصل نبودن پرینتر به شبکه
 • اورلود شدن سرور پرینتر
 • بروز مشکل در اتصالات و کابل های پرینتر
 • تنظیمات نادرست چاپگر
 • انتخاب تنظیمات با کیفیت بالا

هر یک از این موارد می توانند موجب کند کار کردن پرینتر شوند. برای مثال زمانی که شما تنظیمات دستگاه را روی حالت حداکثر می گذارید، سرعت چاپ کاهش می یابد یا در صورتی که فایل های زیادی برای پرینت به دستگاه ارسال شوند احتمال کند شدن چاپگر زیاد است. با توجه به این دلایل در ادامه با روش هایی که می توان با آن سرعت دستگاه را بهتر کرد آشنا می شویم.

این مقاله برای شما مفید است : تعمیر برد پاور پرینتر کونیکا مینولتا

راهکار های رفع مشکل کند کار کردن پرینتر

 • ریست کردن پرینتر
 • بررسی کابل های پرینتر
 • تنظیم مجدد چاپگر
 • پاک کردن صف چاپ
 • بررسی کارتریج و تونر پرینتر
 • ریست کردن پرینتر
 • بررسی کابل های پرینتر
 • تنظیم مجدد چاپگر
 • پاک کردن صف چاپ
 • بررسی کارتریج و تونر پرینتر

1- ریست کردن دستگاه

اولین کاری که می توانید برای رفع مشکل کند کار کردن پرینتر انجام دهید ریست کردن آن است. ریست کردن می تواند باگ های موقتی پرینتر شما را برطرف کند. زمانی که پرینتر را ریست می کنید، تنظیمات آن مجدد از نو انجام می شود و احتمال این که سرعت دستگاه بهتر شود زیاد است. یک بار پرینتر را روشن و خاموش کرده و کابل برق آن را بکشید. حالا کمی صبر کنید و دوباره برق دستگاه را وصل کنید. حالا سرعت پرینتر را دوباره بررسی کنید.

2- کابل های پرینتر را بررسی کنید

در مرحله بعدی یک بار تمامی اتصالات، کابل ها و سیم کشی های دستگاه ( در صورتی که پرینتر از نوع اتصال با سیم است ) را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمامی اتصالات کاملا سالم است. حتی می توانید یک بار کابل های دیگر را امتحان کنید و ببینید که آیا مشکل کند کار کردن پرینتر برطرف می شود یا خیر.

3- تنظیمات مجدد چاپگر

حالا به سراغ تنظیمات پرینتر خود بروید و ببینید که آیا دلیل کند شدن پرینتر به تنظیمات مربوط می شود یا خیر. برای مثال اگر تنظیمات روی کیفیت بالای چاپ تنظیم شده باشد، کند کار کردن پرینتر طبیعی است. در نتیجه اگر کیفیت بالا زیاد ضروری نیست، می توانید برای بهبود سرعت چاپ پرینتر خود تنظیمات را روی کیفیت پایین تر قرار دهید.

4- صف چاپ را پاک کنید

شلوغ  بودن سرور چاپ می تواند دلیل دیگر کند کار کردن پرینتر باشد. در این شرایط ابزار پرینت اسپولر شما درست کار نمی کند و فایل هایی که در پوشه پرینتر روی هم جمع می شوند، مانع پرینت گرفتن دستگاه می شود. ابزار پرینت اسپولر فایل هایی که برای چاپ به پرینتر ارسال می شوند را مدیریت می کند و می تواند دستورات پرینت را اولویت بندی کند. در نتیجه با خالی کردن صف چاپ و حذف فایل هایی که در پوشه پرینت هستند می توان سرعت دستگاه را بهبود بخشید.

5- کارتریج و تونر پرینتر را بررسی کنید

کارتریج و مشکلات تونر دلیل دیگری است که می تواند روی سرعت چاپ پرینتر تاثیر داشته باشد. کم شدن سطح جوهر کارتریج یکی از اصلی ترین دلایل کند کار کردن پرینتر است. در نتیجه اگر سطح تونر کم باشد، دستگاه زمان بیشتری را برای چاپ اسناد صرف می کند.

چاپ بی کیفیت یا چاپ ناقص از دیگر مشکلاتی است که می تواند با کم شدن سطح تونر دردسرساز شود. علاوه بر این اگر تونر مورد استفاده پرینتر کهنه یا بی کیفیت باشد، یا حتی در صورت کثیف بودن تونر سرعت دستگاه کم می شود. در این شرایط با تعویض یا شارژ کارتریج پرینتر با یک تونر با کیفیت و مناسب می توان مشکل کند شدن پرینتر را برطرف کرد.

6- شبکه را بررسی کنید

شاید کند کار کردن پرینتر به متصل نبودن آن به شبکه یا ضعیف بودن اتصال شبکه مربوط باشد. اگر اتصال شبکه ضعیف باشد ارسال فایل ها از سیستم به پرینتر و چاپ شدن آنها زمان می برد. اگر اتصال قطع شود، قطعا فرایند چاپ هم متوقف می شود. بنابراین باید شبکه خود را بررسی کرده و مطمئن شوید که مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

7- پرینت گرفتن همزمان چند فایل با هم

یکی دیگر از دلایلی که می تواند موجب کند کار کردن پرینتر شود مربوط به زمانی است که شما همزمان چندین فایل را برای پرینت با هم ارسال می کنید. دستور چاپ همزمان چندین فایل می تواند روی سرعت پرینتر تاثیر بگذارد و موجب کند شدن پرینتر شود. در این شرایط اگر چاپ شدن فایل ها به صورت همزمان ضرورت دارد که باید با این کاهش سرعت کنار بیایید. در غیر این صورت می توانید با ارسال مجزای هر فایل برای چاپ سرعت دستگاه را بیشتر کنید. البته قطعا ارسال تک تک هر فایل برای پرینت به نوبه خود می تواند زمان برتر شود.

8- کاغذ دستگاه را بررسی کنید

گاهی اوقات این امکان وجود دارد که شما از کاغذهای نامناسب و غیر استاندارد برای چاپ استفاده کنید. برای مثال ممکن است سایز کاغذ با سایز پرینت مطابقت نداشته باشد. در این صورت قطعا سرعت چاپ بسیار کاهش می یابد. با انتخاب کاغذ استاندارد برای پرینتر می توانید هم سرعت چاپ را بیشتر کنید و هم کیفیت اسنادی که پرینت می گیرید را بهبود ببخشید.

9- حافظه پرینتر را بررسی کنید

اگر حافظه پرینتر شما کم باشد قطعا سرعت دستگاه پایین می آید. در پرینترها نیز مانند سایر دستگاه های الکترونیکی از رم یا همان حافظه تصادفی استفاده می شود و پایین بودن رم و اشغال شدن آن می تواند موجب کند کار کردن پرینتر شود. حذف فایل های موجود در پوشه چاپ می تواند حافظه رم پرینتر را آزاد کند. راه اندازی مجدد پرینتر هم یکی از گزینه هاست. با افزایش حافظه پرینتر می توانید سرعت کار آن را هم بیشتر کنید.

10- مشکلات فنی پرینتر را برطرف کنید

خرابی و نقص فنی برخی از قطعات سخت افزاری و داخلی پرینتر هم می توانند موجب کند کار کردن پرینتر شوند. بنابراین مطمئن شوید که تمامی قطعات داخلی به درستی کار می کنند و مشکلی در عملکرد آنها وجود ندارد. فرسودگی قطعات، خرابی آنها یا حتی گیر کردن کاغذ در داخل پرینتر کونیکا مینولتا می تواند موجب مختل شدن کار پرینتر و کند شدن آن شود. با یک عیب یابی تخصصی در یک مرکز تعمیرات پرینتر و بررسی دستگاه می توان مشکل به وجود آمده در آن را برطرف کرد.

نکاتی برای بهبود سرعت پرینتر

در این مقاله با روش ها و ترفندهایی که می توان مشکل کند کار کردن پرینتر را برطرف کرد آشنا شدیم. در نهایت به چند نکته اشاره می کنیم که به کمک آنها می توانید سرعت دستگاه خود را به میزان زیادی بهتر کرده و بازدهی آن را افزایش دهید. اول از همه همیشه از نسخه های سازگار و به روز درایور پرینتر خود استفاده کنید. استفاده از تونر با کیفیت بالا می تواند موجب بهتر کار کردن پرینتر شود.

از طرفی توصیه می شود همیشه در یک برنامه منظم پرینتر خود را بررسی کرده و با سرویس کردن و تمیزکاری آن مانع بروز مشکل در عملکرد چاپگر خود شوید. در نهایت این که شما به مرور که از پرینتر استفاده می کنید فایل های اضافی و بلاتکلیف زیادی را در پوشه پرینت ذخیره خواهید کرد. این فایل ها می توانند حافظه دستگاه را اشغال کرده و موجب کند شدن پرینتر شوند. بنابراین هر از چند گاهی پوشه پرینت را بررسی کرده و با خالی کردن صف چاپ، سرعت دستگاه را افزایش دهید.

5/5(1 امتیاز)