اشتراک گذاری

کاغذ حرارتی چیست؟

کاغذ حرارتی نوع خاصی از كاغذ است كه به دلیل برخورداری از یك پوشش ویژه، امكان چاپ بدون جوهر را برای پرینتر فراهم می‌سازد. آنچه که در نتیجه اعمال گرما (از طریق پرینتر چاپ گرمایی) به پوشش کاغذ، به دست می‌آید، تصویری واضح و شفاف است که بدون نیاز به جوهر یا نوار پدید آمده است.

چاپی که بر روی کاغذ حرارتی انجام می‌شود، معمولاً دارای تصویری با دوام، مشخص و باکیفیت است. کاغذهای حرارتی معمولاً در حوزه‌های متفاوتی به کار گرفته می‌شوند که در این میان، استفاده از این کاغذها، در زمینه‌های پزشکی -نظیر الكتروكاردیوگرام قلب (EKG)، لیبل (برچسب) نسخه‌های پزشكی، نسخه‌های چاپی فراصوت و .. ،- به دلیل نیاز به چاپ باکیفیت، بسیار رایج‌تر است.

مورد مصرف دیگر این کاغدها، مراکز تجاری هستند که از میان آنها می‌توان به خرده فروش‌ها نظیر فروشگاه‌های خوار و بار فروشی، پمپ بنزین‌ها، خودپردازهای بانك، آژانس‌های مسافرتی، سیستم‌های لاتاری و … اشاره کرد. شایان ذکر است در صورت نیاز به راهنمایی برای خرید کاغذ حرارتی سازگار با دستگاه خویش می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

کاغذ حرارتی

مزایای کاغذ حرارتی

کاغذهای حرارتی مزایای متعددی در قیاس با سایر کاغذهای مورد استفاده دارند که در این بخش به برخی از این مزایا اشاره خواهد شد. نخستین مزیت این کاغذها آن است که چاپ انجام شده بر روی آنها بسیار سریع‌تر از چاپی انجام می‌شود که در آن از کاغدهای معمولی استفاده شده است.

دیگر آنکه تصاویر خلق شده روی کاغذ حرارتی نسبت به دیگر انواع چاپ تمیز تر و باكیفیت تر است و این همان موضوعی است که سبب بکارگیری این نوع کاغذها در مكانهایی همانند بیمارستان ها شده است (چرا كه دقت نسخه‌ی چاپی در بیمارستان‌ها از اهمیت شایانی برخورداری است). دیگر مزیت قابل توجه اینگونه کاغذها بصرفه بودن آنهاست. موضوع شایان ذکر دیگر در باب اینگونه کاغذها، دوام و پایداری چاپ انجام شده بر روی آنهاست.

ضمن آنکه پرینترهای کاغذ حرارتی در قیاس با سایر مدلهای پرینتر مطمئن‌تر و پایاتر هستند چرا که امکان گیركردن کاغذ در حین چاپ در آنها بعید است و مثل برخی پرینترها به راحتی خراب نمی شوند. این مزایا در نهایت علاوه بر حفظ پول سبب کاهش هزینه‌های نگهداری نیز می‌گردند.

نکته آخر آنکه فناوری چاپ گرمایی از انواع چاپ دیگر بسیار بی سروصدا تر است كه همین امر تجربه‌ی لذت بخش‌تری برای چاپ در حجم بالا را به همراه دارد. شایان ذکر است تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با رفع اشکالات مرتبط با کاغذهای حرارتی از طریق تماس با مرکز تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا قابل دریافت است.

دسته بندی کاغذهای حرارتی

کاغذ حرارتی عمدتاً در دو مدل کاغذ پوشش دار (لفافه‌دار) و کاغذ استاندارد تولید می‌شود. در ادامه توضیحات مختصری درباره هر دو مدل از این کاغذها، ارائه خواهد شد. شایان ذکر است تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با رفع اشکالات مرتبط با کاغذهای حرارتی از طریق تماس با مرکز تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا قابل دریافت است.

کاغذ پوشش دار:

از آنجا که کاغذهای حرارتی دارای حساسیت خاصی هستند، شکل خاصی از پوشش بر روی آنها قرار می‌گیرد تا از صدمات احتمالی پیش آمده بر روی این کاغذها جلوگیری نماید. علاوه بر این، روکش قرار داده شده بر روی کاغذ کارکردهای دیگری نیز دارد که برخی از آنها عبارت است از:

محافظت در برابر لمس شدن، مقاومت در برابر کم رنگ شدن در مواجهه با نور آفتاب، مقاومت در برابر تار شدن تصویر در مواجهه با حرارت بالا (گرما)، مقاومت در برابر آب و انواع مواد روغنی، افزایش طول عمر و … .

کاغذ حرارتی استاندارد و اعلاء:

قطر کاغذ استاندارد بین ۸۰-۹۰ میکرون می باشد. کاغذ استاندارد دارای پوشش نیست و می‌تواند بین ۷ تا ۲۰ سال بسته به شرایط نگهداری، خوانا باقی بماند. استفاده از این نوع کاغذها معمولاً در مراکزی نظیر رستوران رایج است که که در انها چاپ مدارکی با اهمیت متوسط یا کم اهمیت نیاز است. (مدارکی نظیر صورت حساب رستوران و …. ).

کاغذ حرارتی استاندارد قطری مابین ۹۰ تا ۱۰۰ میکرون می‌تواند داشته باشد. این کاغذ در صورت داشتن لفافه بین ۲۰تا ۲۵ سال خوانا باقی خواهند ماند که این مورد نیز البته تا حد زیادی بستگی به شرایط نگهداری دارد. از این نوع کاغذها برای چاپ مدارکی با اهمیت تر مانند رسید های بانکی و … استفاده می شود.

شایان ذکر است تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با رفع اشکالات مرتبط با کاغذهای حرارتی از طریق تماس با مرکز تعمیر پرینتر کونیکا مینولتا قابل دریافت است.

Rate this post